Neseďte doma! Poďte von!

Autor: Zuzana Rajzáková | 9.2.2009 o 13:47 | Karma článku: 5,52 | Prečítané:  2011x

Nemusí to byť nič náročné...napríklad taká prechádzka Dargovský priesmyk - Slanec. A popritom obzrieť zrúcaninu...hm?

SlanecSlanec
Trasa

Dargovský priesmyk – Slanec (červená)

Slanský hrad (námatkovo hore kopcom)

Dĺžka

Vzdialenosť: 17 km

Čas: 4:11

Prevýšenie

hore 420 m, dolu 493 m

Náročnosť

Pohoda, akože fakt! Celý čas je možné ísť po asfaltovej lesnej ceste, bez možnosti zašpinenia sa (relatívne), najmä ak je blato, ako v našom prípade. Trasa je vhodná pre rodiny s deťmi a agilných ľudí s boľavou nohou :)

Účastníci výletu

netradične: Vierka (Boni) a Matúš (budúci oficiálny pár), Šegi a Katka (šegina, čiže sestra), ja

Ako sme išli my

Autobusom z Košíc z nástupištia 23 na zastávku Dargov – Ružový sad (krycie meno pre Dargovský priesmyk). Zastávku spozná veci neznalý turista podľa nečakane vysokého výskytu tankov a bojovne naladených sôch. Potom už len stačí nájsť tú peknú spomínanú asfaltovú cestu s červenou značkou a prechádzka môže začať.

Dargovsky priesmyk

Vzhľadom na nenáročnosť cesty (ani kopec, ani zlý terén, ani prudké klesanie), sme sa väčšinou rozprávali o tom, čo je nové (vzhľadom na to, že Katku som videla naposledy pred piatimi rokmi...), o schizofrénii, o filmoch, o svadbe, o bytoch, o všetkom možnom. Kúsok od cesty je prekrásne odpočívadlo, kde sa dá zložiť. Toto vediac, nepapali by sme pri ceste na kameni v lístí a potôčiku.

odpočinok

Cestou sme stretli len auto s lesníkom a tetu s dvoma obrovskými ovčiarskymi psami. Aj sme chceli počkať, že nech si ich chytí, ale bola to Bonina známa, tak sme aspoň pokecali o počasí (aké je vrtkavé a ako sa minule dalo bežkovať a teraz sa už nedá...) a uvedomili si, že keby tie psy chceli, tak tú tetu tak či tak zvalcujú a zjedia. Ale nechceli.

takáto cesta tadiaľ vedie


Značka ďalej vedie cez koľajnice hore lesom. Boni a Katke nepomohli ani štucne, blato si cestu na ich nohavice našlo (tož, nie každý vie chodiť ako ja...a ostať pritom čistý). Lesom sa ide krátko, keď pred nič netušiacim turistom vyrastie mohutný kopec s hradom, ktorý chce vidieť, treba sa naň vydať. Stúpanie je cca 10 minút (prípadne dlhšie, keď človek hľadá sopečné sklo).

hrad Bonina sklenena ruka


A keď sme vyšli na hrad, slnko sa na nás úplne vykašľalo (nie, žeby celý deň pekne svietilo, to nemôžem povedať, ale sem tam na veľké prekvapenie (možno aj shmu.sk) na nás žmurklo) a začalo na nás pršať. Tak sme posedeli, popremýšľali o spiatočnej ceste a vrátili sa po červenej značke na (ako to Matúš nazval) začiatok dediny. Dva domy. Cez jeden sme si skrátili cestu. Aj na nás ten pán prekvapene pozrel, keď chcel cúvať do dvora.

oddych na hrade už sme blízko civilizácie

Slanec je dedinka pekná, krčma je v nedeľu zavretá, no zato stanica teplá s nepretržitou možnosťou zakúpenia cestovného lístka. Vlak nás zaviezol domov, kde na naše veľké prekvapenie šegi vytasil bicykel, prilbu a hrrr domov. Kto by to bol povedal, že bicykel vydrží byť priviazaný na železničnej stanici celý deň? Deti, doma toto neskúšajte!

šegiho bajk

 

V prípade záujmu si môžete pozrieť viac fotiek tu .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prečo v Maďarsku uvidíte Priateľov len o polnoci

Maďari zakázali propagovanie homosexuality.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Hegera niekto voviedol do omylu (komentár)

Európske tempo očkovania nám už utieklo.


Už ste čítali?